مقالات

کفش های بیرون را می توان داخل خانه هم پوشید؟به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل گروه صنعتی ملی، با مدرن شدن زندگی ها و کم رنگ تر شدن نقش فرش های بزرگ در دکوراسیون خانه، با توجه به تنوع کف پوش های موجود در بازار برای برخی شهروندان درآوردن کفش در خانه  موضوعیت خود را از دست داده است. در این نوشتار به بررسی ابعاد مختلف پوشیدن کفش بیرون در داخل خانه می پردازیم.

کف کفش ها پوشیده از هزاران میکروب است حتی اگر کفش های شما کثیف به نظر نرسند، بر روی کف کفش میکروب های بسیاری وجود داشته که با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند. در مطالعه ای که در مورد وجود باکتری کلستریدیوم دیفیسیل در محیط های مختلف نظیر خانه انجام شد، سویه هایی از میکروب عامل اسهال در بزرگسالان بستری شده در بیمارستان در ۲۶.۴ درصد از نمونه کفش های جمع آوری شده حضور داشتند. این مقدار حتی از وجود این میکروب در ۲۴.۷ درصد نمونه های گرفته شده از پادری و ۹ درصد نمونه های گرفته شده از سرویس دستشویی های خانگی هم بیشتر است.
 
چگونه است که از هر چهار کفش، یکی از آنها چنین موجودات بیماری زایی را از بیرون خانه به داخل می آورد؟

جهانگیر عالم، نویسنده اصلی این پژوهش و همچنین استاد دانشکده داروسازی دانشگاه هوستون می گوید: “اساسا تمام سطوح در حالت عادی می توانند شامل ذرات مدفوع حیوانات باشند. و حتی پیدا کردن سطحی که به مدفوع آلوده نباشد، دشوار است”. حتی اگر بیشترین سعی خود را به خرج داده تا از کنار مدفوع سگ یا پرنده عبور کنید، تخم میکروب از مدفوع های قبلی به مدت چند ماه روی سطح باقی مانده و به کفش شما می چسبند. در این حالت زمانی که ما نا آگاهانه از روی سطح آلوده پیاده روی کنیم، کف کفش ما نیز خود به خود آلوده می شود.
پروفسور چارلز گربا از دانشگاه آریزونا در پژوهش خود بر روی باکتریهای روی کفش به این نتیجه رسیده است که: میکروب های زیادی بر روی کف کفش زندگی می کنند و میانگین تعداد آنها پس از تنها چند هفته پوشیدن کفش جدید، برابر ۴۲۱ هزار باکتری در هر سانتی متر مربع آن است، از جمله باکتریهای کلی فرم و اشیرشیا کلی (یا یه اختصار E. coli) که در مدفوع حیوانات یافت می شود.
این مطالعه همچنین نشان داد که ۹۰ تا ۹۹ درصد از باکتری ها در همان ده قدم اول (همان فاصله در ورودی خانه به داخل خانه) به کف پوش منتقل می شوند. به گفته گربا، “این باکتری ها ضرورتا روی کفپوش خانه باقی نمی مانند و از لحاظ نظری، می توانند به سمت دیگر سطوح سخت خانه منتقل شده و یکی از اعضای بدشانس خانه، میهمانان و یا حتی حیوانات خانگی را آلوده کنند.
 
ردپاهایی پر از گل و لای و آلودگی
همین الان به کف کفش خود نگاه کنید، احتمالا مقداری خاکستری رنگ و چرک آلود بوده و موادی به سطح آن چسبیده است. کفش ها نه تنها گل و گرد و غبار را وارد خانه می کنند، بلکه با سایش گرد و خاک روی کف خانه، سرعت استهلاک کفپوش را افزایش می دخند. متخصصان می گویند “حتی کفش هایی که کف نرم دارند نیز می توانند کف پوش را ساییده و آلودگی را به خانه شما بیاورند؛ به عبارتی، کفشهایتان حکم یک سمباده شیک را دارند. با تجمع ذرات و گرد و غبار، خطر ایجاد خراشهای ریز و سایش کفپوش بالا می رود.
علاوه بر سابیده شدن کفپوش چوبی به دلیل ساییدگی کف کفش بر روی آن، پاک کردن گرد و خاک وارد شده به خانه نیاز به تلاش مکرر و چندین باره دارد و جنس کفپوش نیز در این تلاش هیچ نقشی ایفا نمی کند. مخصوصا، فرش و موکت در بین تارو پود خود گرد و خاک را به شکلی جمع می کنند که تمیز کردن آن بسیار دشوار می شود. سپری کردن چندین ساعت برای تمیز کردن خانه و تکرار این عمل در چندین و چند هفته شما را نا امید و خسته خواهد کرد، مگر اینکه برای گردگیری و تمیزکاری روزانه خانه از یک روبات استفاده کنید!
 
کفش باعث آسیب رساندن به کفپوش می شود

مواد چسبیده به کف کفش شما تنها مواردی نیستند که باعث صدمه به کف پوش می شوند، بلکه پاشنه و تخت کفش نیز خودشان کفپوش را خراب می کنند. این سطوح سخت می توانند کفپوش را براحتی خراش دهند، بسایند و در آن فرورفتگی هایی را ایجاد کنند. به این دلیل، اکثر تولید کنندگان کفپوش های چوبی برای افزایش طول عمر محصولاتشان پیشنهاد می کنند در محیط منزل از کفش استفاده نکنید.
پاشنه ی بلند بدترین دشمن کفپوش است. پاشنه های باریک تر به نحوی وزن انسان را پخش می کنند که نسبت به کفش هایی با پاشنه تخت، در هر گام نیروی بیشتری برای تخریب کفپوش تولید می شود. در نتیجه این نوع پاپوش، حتی اگر کاملا نو باشد و در انتهای پاشنه آن لاستیک چسبانده شده باشد، با احتمال بیشتری کف پوش چوبی را خراب می کند. پاشنه خراب از آن هم بدتر عمل می کند. راه رفتن با پاشنه خراب و بدون لاستیک، بیش از پیش باعث خراشیده شدن، ساییده شدن و ایجاد فرورفتگی در کفپوش چوبی منزل می شود.
 
پای شما نیاز به استراحت دارد
پوشیدن کفش در تمام روز باعث فشار غیر ضروری به پا شده و عضلات پا را مجبور می کنند تا چندین ساعت در یک وضعیت ثابت قرار بگیرند. متاسفانه طراحی اکثر کفش ها بگونه ایست که برای پا ضرر دارد. کفش های پاشنه بلند به دلیل سر خوردن پا هنگام راه رفتن، فشار زیادی بر جلوی پا وارد می کند. کفش های تخت نیز دارای کمترین زیرسازی بوده و باعث ایجاد درد در تمامی نقاط پا می شوند. دمپایی های بین انگشتی نیز قوس پا را پوشش نمی دهند و از عضله های پا کار بیش از حد می کشند.
به علاوه، به دلیل وزن بدن و تاثیر جاذبه بر روی آن، پا در طول روز متورم می شود. و به گفته متخصصان سازمان پا پزشکی آمریکا، “در انتهای احساس می کنیم کفش های ما تنگ تر شده اند و بنابراین، دراوردن آنها درد پا را تا حدی تسکین می دهد.”
آنها توصیه می کنند پس از درآوردن کفش های نامناسبی که پاها را به درستی پوشش نمی دهند، کفش های راحتی بپوشید تا پای شما راحت شود و همچنین انگشتان آن در برابر کوبیده شدن و یا افتادن اشیا روی آنها محافظت گردند. روزانه بیماران بسیاری به دلیل سوانح خانگی از جمله شکستگی انگشت پا و یا صدمه به ناخن آن به بیمارستان مراجعه می کنند. نه تنها کفش های راحتی مانع کوچکی برای جلوگیری از آسیب انگشتان از ضربه محسوب می شوند، بلکه با بالابردن دمای پا، آنها را از سرما محافظت می کنند و دمای آن را افزایش می دهند. این امر برای بیماران دیابتی و یا افرادی که فشار خون پایینی دارند، عالی است. خلاصه اینکه کفش راحتی انتخاب هوشمندانه ای است، اما به شرطی که برای برداشتن روزنامه از بیرون در ورودی یا یک سر رفتن تا پارکینگ خانه استفاده نکنید.
 
کفش های شما باید فرصتی برای هواخوردن و خشک شدن داشته باشند

هر انسان معمولی، روزانه از ۲۵۰ هزار غده عرق در بدن خود، به طور میانگین ۲۳۵ میلی لیتر عرق از دست می دهد. تصور کنید که پاهای عرقی درون یک کفش برای نصف روز چه مصیبتی به بار می اورد. اگر کفش های شما دارای منافذی برای عبور هوا نیستند، باید در پایان شیفت کاری کفش را از پای خود دراورده تا پا و کفش هوا بخورند.
بوی عرق پا ممکن است باعث شرمساری شود اما همچنین محیطی مناسب برای بروز مشکلات پوستی مهیا می کند. زمانی که پاهای شما کل روز داخل کفش قرار داشته باشند، کفش به محیطی گرم، تاریک و مربوط و مکانی مناسب برای رشد قارچ و باکتری تبدیل می شود. پس کفش های خود را مدتی از پا دراورده و بگذارید در هوای آزاد خشک شوند؛ به این ترتیب بینی و پاهایتان از شما تشکر خواهند کرد.

درپایان توصیه می شود اگر عادت به استفاده از کفش در خانه دارید تا حد امکان کفش داخل و بیرون خانه شما از هم متفاوت باشد تا دست کم از ورود آلودگی های ناشی از پوشیدن کفش بیرون در خانه جلوگیری شود.


نظرات

شما می توانید اولین کسی باشید که نظر خود را درباره این مطلب مطرح می کنید
کفش های بیرون را می توان داخل خانه هم پوشید؟
اطلاعاتی که تکمیل کردن آنها ضروری است با علامت * مشخص شده اند.
نام *:
ایمیل *:
وب سایت:
کشور: USA (آی پی شما: 54.166.233.99)
نظرات: *
( ماکزیموم 500 کاراکتر )
توپرکجخط زیرینشکلک ها
کد امنیتی  * 
عبارت نمایش داده شده در کادر ذیل را در قسمت بالا وارد کنید.
کد امنیتی

در صورت نیاز به هرگونه مشاوره با همکاران ما تماس بگیرید

تلفن: +9821-46079057 , 46079162 , 46079064

نشانی: تهران،کیلومتر 18 اتوبان فتح(جاده قدیم کرج)-صندوق پستی :1544-13185

صدای مشتری: +9821-66690011