مقالات

بایدها و نبایدهای انتخاب کفش دانش آموزان


 

 به روزهای آغاز سال تحصیلی نزدیک می شویم و خانواده ها در پی تهیه کیف و کفش مناسب برای دانش آموزان هستند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل گروه صنعتی ملی، با توجه به اینکه طولانی ترین زمان استفاده کودکان و نوجوانان از کفش در ساعات مدرسه خواهد بود، انتخاب کفش مناسب برای این محیط از اهمیت بالایی برخوردار است.


متأسفانه در سطح جامعه مشاهده می‌کنیم که خانواده‌ها بدون توجه به ویژگی‌های کفش به دنبال خرید کفش‌هایی برای کودکان خود هستند که با اَشکال شخصیت‌های کارتونی طراحی شده‌اند و حتی پاشنه و فرم نامناسب دارند. از نکات ضروری خرید کفش خصوصاً برای کودکان و دانش‌آموزان این است که برای کودکان بالای سه سال بهتر است از کفش‌هایی که دارای پاشنه 2.5 سانتی‌متری هستند، استفاده شود.


پوشیدن کفش‌هایی که بیشتر از 2.5 سانتی‌متر پاشنه دارند منجر به وارد شدن فشار به قسمت‌های جلو و پنجه پا خواهد شد که این فشار وارده در بلند مدت باعث ناراحتی و درد مزمن و گاه شکستگی‌هایی که به استرس «فراکچر۱» معروفند، می‌‌شود.


باید توجه داشت کفش‌ مناسب باید دارای پنجه نیم‌دایره باشد تا فاصله قابل قبولی میان انگشتان ایجاد شود همچنین باید یک فاصله مناسب میان شست پا و جلو کفش وجود داشته باشد. متخصصان معمولاً به والدین توصیه می‌کنند به جای خرید کفش‌های گران‌قیمت برای کودک که باید برای مدت زمان طولانی استفاده شود دو جفت کفش ارزان قیمت در فواصل مختلف تهیه شود به دلیل اینکه پای کودکان به سرعت در حال رشد است.


کفش وسیله‌ای برای محافظت از پا است و نباید به گونه‌ای طراحی شود که ماهیت اصلی آن زیر سؤال برود. استفاده از کفش‌های روباز و جلوباز به هیچ عنوان برای کودکان توصیه نمی‌شود زیرا ممکن است در زمان فعالیت به پای آنها صدمه وارد شود.
در خصوص کفش های ورزشی نیز رعایت این نکته ضروری است که کفش‌های میخی به هیچ وجه برای کودکان زیر 10 سال نباید استفاده شود و همچنین باید توجه کنیم سن 10 سال برای تفکیک کفش از اهمیت زیادی برخوردار است و در این سن کودک باید متناسب با ورزشی که انجام می‌دهد، کفش خود را انتخاب کند.


کودکانی که دارای مشکلات لیگامانی۲هستند، بهتر است هنگام ورزش از کفش‌های ساق‌دار استفاده کنند.


قسمت پشتی کفش باید سفتی لازم را داشته باشد همچنین جلوی کفش باید فاصله‌ای حدود نیم سانتی‌متر با روی پا داشته باشد تا پا در آن احساس راحتی کند. لازم است توجه کنیم که کفش نباید آنقدر نرم باشد تا حالت پا را به خود بگیرد، همچنین کفش‌ها نباید به راحتی از وسط خم شود، زیر کفش نیز باید به اندازه مناسب از نرمی برخوردار باشد.


 بهترین کفش برای کودکان کفش‌های چرم طبیعی هستند که روی آن دارای محافظی برای تهویه هوا باشد.


ضمن اینکه پوشیدن کفش پاشنه بلند به هیچ عنوان برای دختران دانش‌آموز توصیه نمی‌شود زیرا به کرات مشاهده شده پوشیدن مداوم کفش‌های پاشنه بلند باعث بروز دردهای مزمن در قسمت پنجه به دلیل انتقال وزن به این قسمت شده است.


تحقیقی که در 27 کشور پیشرفته دنیا شده است نشان می‌دهد دانش‌آموزانی که کفش‌های خود را قبل از ورود به کلاس درس از پا خارج می‌کنند رغبت بیشتری برای درس خواندن دارند و آموزش‌پذیری این افراد از دانش‌آموزانی که با کفش در کلاس حضور می‌یابند بیشتر است.


۱) فراکچر: به آن شکستگی استرس نیز می گویند که نتیجه ای از تجمع نیروهای کم بر استخوان است که منجربه یک شکستگی میکروسکوپی می گردد. به تدریج و طی چند روز بعد از شروع علایم ممکن است یک ترک مویی در استخوان مشاهده گردد.

۲) لیگمان گروهی از بافت‌های فیبرمانند هستند که در محل مفاصل، استخوانی را به استخوان دیگر متصل می‌کنند . رباط ها ، در مفاصل ، گاهی در اطراف غضزوف های دو استخوان ( مانند مفصل لولایی آرنج یا زانو) و گاهی درون مفاصل ( مانند مفصل گوی و کاسه در نیم لگن و ران) هستند و توانایی مقاومت دربرابر کشش را دارا هستند .

*یاسر نژادی- متخصص ارتوپدی و جراح استخوان و مفاصل-خبرگزاری فارس


نظرات

شما می توانید اولین کسی باشید که نظر خود را درباره این مطلب مطرح می کنید
بایدها و نبایدهای انتخاب کفش دانش آموزان
اطلاعاتی که تکمیل کردن آنها ضروری است با علامت * مشخص شده اند.
نام *:
ایمیل *:
وب سایت:
کشور: USA (آی پی شما: 54.80.7.173)
نظرات: *
( ماکزیموم 500 کاراکتر )
توپرکجخط زیرینشکلک ها
کد امنیتی  * 
عبارت نمایش داده شده در کادر ذیل را در قسمت بالا وارد کنید.
کد امنیتی

در صورت نیاز به هرگونه مشاوره با همکاران ما تماس بگیرید

تلفن: +9821-46079057 , 46079162 , 46079064

نشانی: تهران،کیلومتر 18 اتوبان فتح(جاده قدیم کرج)-صندوق پستی :1544-13185

صدای مشتری: +9821-66690011