مقالات

هشدارهای پزشکی درباره استفاده زنان از کفش پاشنه بلند در محیط کار


به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل گروه صنعتی ملی؛ محققان دانشگاه اَبِردین اسکاتلند با انجام پژوهشی در خصوص استفاده از کفش پاشنه بلند به ویژه در ساعتهای متمادی هشداردادند، استفاده از این کفش ها سبب افزایش خطر ابتلا به مشکلات اسکلتی- عضلانی و ایجاد جراحت می شود.

 

این دانشگاه همچنین خواستار ممنوعیت استفاده زنان از کفش پاشنه بلند در محل کار شد.

 

دکتر مَکس بارنیش که سرپرستی این پژوهش را برعهده دارد گفت: «بر اساس بررسی ما، روشن است که با مستندات زیادی که در خصوص خطرزا بودن استفاده از کفش پاشنه بلند برای سلامتی وجود دارد، دلایل پیچیده اجتماعی و فرهنگی در جامعه هست که پوشیدن این کفش ها را جذّاب کرده است.»

 

چند ماه پیش در رسانه ها خبری منتشر شد مبنی بر اینکه یک دختر جوان انگلیسی به علت پوشیدن کفش های پاشنه تخت در نخستین روز کاری اش از محل خود اخراج شه است.

 

 او پس از آن طوماری در خصوص لغو اجباری بودن پوشیدن کفش پاشنه بلند در محل کار امضا کرد.

 

دکتر هیتر مورگان، استاد دانشگاه اَبِردین اسکاتلند گفت: «تلاش ما این نیست که به افراد بگوییم چه بپوشند، اما امیدواریم این بررسی به آن دسته از افرادی که در مدت های طولانی کفش پاشنه بلند به پا می کنند کمک کند تا به خطرهایی که این کفش ها برای سلامتی آنها دارد فکر کنند و افراد قانونگزار فشار بیاورند که استفاده از کفش پاشنه بلند را در محل کار محدود کنند.»

 

شاید پوشیدن کفش پاشنه بلند می تواند چند سانتی را به قد شما اضافه کند و احتمالا کمی زیبا تر به نظر برسید اما اختلالات و عوارض بسیاری را برای شما به دنبال خواهد داشت که هرگز به امتحانش نمی ارزد.

پوشیدن کفش های پاشنه بلند برای مدت طولانی یکی از بزرگترین عوامل ایجاد درد و خستگی در پا می باشند. 
برخی عوارض پوشیدن طولانی مدت کفش های پاشنه بلند:

ـ پوشیدن کفش های پاشنه بلند یکی از بزرگترین عوامل ایجاد درد و خستگی در پا می باشند . علاوه بر پا، زانو ها، مفصل ران، کمر و حتی گردن نیز می توانند به دنبال پوشیدن طولانی مدت کفش های پاشنه بلند دچار آسیب شوند .


ـ با پوشیدن کفش های پاشنه بلند بیشتر وزن بدن به قسمت جلوی پا منتقل شده و این در حالی است که وزن باید روی قسمت جلو و عقب پا تقسیم شود، بنابراین به علت عدم توانایی تحمل وزن قسمت جلوی پا مستعد آسیب می شود .

ـ یکی از شایعترین آسیب هایی که در اثر این فشار زیاد به قسمت جلوی پا ایجاد می شود بیماری متاتارسالژیا* است .


ـ در پاسخ به وزن زیاد روی قسمت جلویی پا بدن شروع به ساختن استخوان های اضافه در مفاصل انگشتان می کند که سبب ایجاد درد می شود .


ـ فشار زیاد به تدریج باعث ایجاد شکستگی هایی با نام شکستگی فشاری در استخوان های جلوی پا می شود .

ـ پا به عنوان یک جذب کننده ی شوک در زمان راه رفتن عمل می کند ، با انتقال وزن به قسمت جلوی پا این نقش پا نیز از بین می رود و نیروی عکس العمل زمین به مچ ، زانو ، ران ، کمر و . . . وارد می شود .


ـ ایجاد بد شکلی در انگشتان که شایعترین این بدشکلی ها هالوکس ولگوس نامیده می شود که در این بدشکلی انگشت شصت پا به سمت خارج منحرف می شود در کفشهای پاشنه بلندی که نوک تنگ دارند .

ـ کوتاه شدن تاندون آشیل که در پشت مچ پا قرار گرفته است و بروز درد مچ پا


ـ پیچ خوردگی مچ پا ، شکستگی های پا ، کاهش تعادل و خطر زمین خوردن


ـ کوتاه و سفت شدن عضله پا


درد و بی حسی انگشتان


ـ بروز زخم در پا

 

*متاتارسالژیا (Metatarsalgia) درد جلو و کف پاست که می تواند حاد یا مزمن باشد، محل درد زیر سر استخوان متاتارس یعنی تقریبا برجستگی زیر انگشتان پاست ،پوشیدن طولانی مدت کفش های پاشنه بلند باعث فشار و وارد آمدن استرس اضافی به  سر استخوانهای متاتارس  می شود. کفش هائی که بزرگ تر از اندازه پا بوده یا خیلی تنگ هستند نیز ممکن است عامل درد پا باشند.

 


نظرات

شما می توانید اولین کسی باشید که نظر خود را درباره این مطلب مطرح می کنید
هشدارهای پزشکی درباره استفاده زنان از کفش پاشنه بلند ...
اطلاعاتی که تکمیل کردن آنها ضروری است با علامت * مشخص شده اند.
نام *:
ایمیل *:
وب سایت:
کشور: USA (آی پی شما: 54.224.216.155)
نظرات: *
( ماکزیموم 500 کاراکتر )
توپرکجخط زیرینشکلک ها
کد امنیتی  * 
عبارت نمایش داده شده در کادر ذیل را در قسمت بالا وارد کنید.
کد امنیتی

در صورت نیاز به هرگونه مشاوره با همکاران ما تماس بگیرید

تلفن: +9821-46079057 , 46079162 , 46079064

نشانی: تهران،کیلومتر 18 اتوبان فتح(جاده قدیم کرج)-صندوق پستی :1544-13185

صدای مشتری: +9821-66690011