اخبار

آینده گروه صنعتی ملی در گفتگو با علی شالبافماهنامه تخصصی صنعت کفش در شماره اردیبهشت ماه خود گفتگویی را با علی شالباف، مدیرعامل گروه صنعتی ملی انجام داده است که متن کامل آن در پی می آید:

آقای مهندس شالباف حدود 6 ماه از زمان حضور جنابعالی در مسئولیت جدید در گروه صنعتی ملی می گذرد. در بدو ورود شما، تولیدکنندگان طرف قرارداد با مطالبات انباشته و چک های برگشتی روبرو بودند و اعتبار تجاری کفش ملی آسیب دیده بود. امروز که در خدمت شما هستیم خوشبختانه با تسویه قسمتی از این دیون، اعتبار از دست رفته در حال بهبود و بازگشت است و در بازار نیز با استقبال از این اقدام روبرو هستیم. ضمن قدردانی و سپاس از تلاش ها و اقدامات جنابعالی، بفرمایید چگونه این بحران را پشت سر گذاشتید و چه برنامه ای پیش رو دارید که این اتفاق در کفش ملی تکرار نشود؟

اعتبار کفش ملی ثمره بیش از شش دهه تلاش مجدانه هزاران نفر از فرزندان این آب و خاک است و  بدیهی است اعتباری که به واسطه نیات و اعمال خالصانه کارکنان و دست اندرکاران این شرکت حاصل شده به راحتی مخدوش نخواهد شد.
شرکتی که پیش از انقلاب شکوهمند اسلامی آغاز به کار کرده، در طول این سال‌ها فراز و نشیب‌های فراوانی را به خود دیده و در مقاطعی نیز با مشکلات عدیده‌ای روبرو شده است. موضوع مشکلات اخیر کفش ملی نیز از این دست بود که به یاری خدا و با حمایت مسئولان صندوق بازنشستگی کشوری و شرکت سرمایه گذاری آتیه صبا، همراهی تامین‌کنندگان و تلاش پرسنل خدوم شرکت مرتفع شد.
امروز کفش ملی نهادی مستقل از صنعت کفش کشور نیست که بتواند صرفا بدون در نظر گرفتن مصالح فعالان و بازیگران این عرصه به سودآوری و توسعه خود توجه و تمرکز کند. کفش ملی عضو جدایی ناپذیر صنعت کفش کشور است و باید با حمایت و تلاش تک تک فعالان این حوزه، توسعه پیدا کند. بنابراین اعضای خانواده بزرگ صنعت کفش باید خود را عضوی از بدنه این شرکت به حساب آورند و دلسوزانه به رفع مشکلات و توسعه آن کمک کنند.
وظیفه کارکنان و مدیران گروه صنعتی ملی نیز به روز کردن روندها و ساختارهای موجود است تا از این طریق بتوان بستری مناسب برای حضور طیف گسترده تری از تولیدکنندگان و گرفتن سهم بیشتری از بازار در رقابت با کالاهای وارداتی ایجاد کرد.
با تقویت زیرساخت‌ها می‌توان از بروز برخی مشکلات احتمالی در آینده جلوگیری نمود ولی این مهم تنها وقتی محقق می شود که فعالان صنعت نیز این شرکت را از آن خود دانسته و یقین داشته باشند هر گامی که در جهت تقویت این شرکت برداشته شود منافع مستقیمی را عاید ایشان خواهد کرد.
نقش ما در تحقق چنین دیدگاهی جلب اعتماد ذینفعان این صنعت است ولی چنانچه این رابطه یک سویه باشد و فعالان صنعت کفش گام‌های متناسب در راستای کمک به اعتلای کفش ملی برندارند، بی شک نتایج مطلوب حاصل نخواهد شد و در آینده باز هم شاهد نوسانات و مشکلات در روند فعالیت شرکت خواهیم بود.


برای اینکه کفش ملی سودآور شود و صندوق بازنشستگی کشوری و شرکت سرمایه گذاری آتیه صبا به عنوان سهامداران عمده، انگیزه حفظ این سرمایه ملی را داشته باشند چه برنامه هایی در دستور کار خود دارید؟

همانطور که اشاره کردید کفش ملی امروز یک سرمایه ملی به شمار می رود که شاید اگر نبود با شرایط کنونی به هیچ وجه امکان ایجاد ساختاری مشابه با آن وجود نداشت، ولی در حال حاضر ساختارهای موجود در شرکت فرسوده و کهنه شده و تمام تلاش همکاران من در گروه صنعتی ملی بر به روز‌آوری این ساختارها و فرآیندها معطوف شده و به حق مدیران محترم صندوق بازنشستگی کشوری و شرکت سرمایه گذاری آتیه صبا نیز در این راه از هیچ کمکی مضایقه نکرده‌اند. امیدوارم که طی ماه‌های آینده، خروجی مجموعه اقدامات انجام شده در این مدت به ارتقای جایگاه کفش ملی در نظر مشتریان بیانجامد و منجر به آشتی اقشار مختلف مردم با این نشان تجاری جاودانه شود. برنامه‌های یاد شده در سرفصل های مختلف از برند و بازاریابی گرفته تا تامین محصول، فروش، سیستم‌ها و روش‌ها، سیستم‌های اطلاعاتی، منابع انسانی و غیره به رغم مشکلات موجود در حال اجرا هستند و امیدواریم که با نیل به اهداف و برنامه هایمان، بتوانیم سهام شرکت را به یکی از سود‌آورترین سهام موجود در سبد سهام صندوق بازنشستگی کشوری و شرکت سرمایه گذاری آتیه صبا تبدیل کنیم.


با توجه به اینکه ساختار خرید در کفش ملی از سالهای خیلی دور به روش امانی بوده و در این روش ریسک خرید به تامین کننده منتقل می شود و گروه صنعتی ملی از این معامله چندان ضرر نمی کند و همیشه نرخ سود ثابتی دارد، به نظر شما ادامه این روش در خرید با توجه به رشد هزینه های توزیع و فروش و کاهش نرخ سود ویژه، سهامداران عمده را برای حفظ این سرمایه در آینده با چالش روبرو نمی کند؟
شاید از نگاه بیرونی، خرید به روش امانی، روشی برای انتقال ریسک از شرکت کفش ملی به تامین‌کنندگان باشد ولی اغلب در عمل کم‌ترین مخاطره ممکن به تامین‌کننده منتقل شده است، چرا که به ندرت کالایی مرجوع شده و کفش ملی با تحمل هزینه نگهداشت طولانی مدت کالای رسوب شده سعی کرده تا بخش قابل توجهی از مخاطره و ریسک یاد شده را از دوش تامین‌کننده بردارد.
در عین حال تجربه نشان می‌دهد که چنانچه کالایی با کیفیت و با ظاهری شکیل و با قیمت مناسب در کفش ملی عرضه شود از فروش بالایی برخوردار خواهد بود و بالطبع تامین‌کننده می‌تواند مطالبات خود را سریع‌تر از شرکت دریافت کرده و سفارشات مجدد برای کالای یاده شده دریافت کند. ولی ما به روش موجود هم بسنده نکردیم و برای تشویق تامین‌کنندگان به ارایه محصولات بهتر و با شرایط رقابتی‌تر، در ساختار کلی قراردادهای خود بازنگری کرده‌ایم.
به طور خلاصه می‌توان گفت که سیستم امتیازبندی محصولات به گونه‌ای است که چنانچه محصولی رقابتی و با ظرفیت فروش بالا به شرکت عرضه شود تامین‌کننده بخش قابل توجهی از مطالبات خود را به صورت قطعی و در زمانبندی مشخص دریافت خواهد کرد و مابقی مطالبه بر اساس روند فروش قابل پرداخت خواهد بود. از سوی دیگر تمهیدات قراردادی به نوعی است که در عمل، رسوب کالا برای مدت طولانی اتفاق نمی‌افتد و در مدت معینی، کل موجودی تعیین تکلیف خواهد شد.
شرایط قرارداد پیرو سیستم امتیازدهی و رتبه بندی مدون که بر اساس نظر کارشناسان و کمیته‌های تخصصی انجام می‌شود، خواهد بود.


جنابعالی به عنوان مدیری که از یک سو سال‌های طولانی تجربه کار در بخش خصوصی را داشته و به تعبیر خودتان با سابقه موروثی بیش از شصت سال، تربیت یافته صنعت کفش هستید و از سوی دیگر با توجه به شناختی که در این شش ماه از گروه صنعتی ملی که به نوعی یک شرکت دولتی است به دست آوردید بفرمایید که آیا با ساختارهای دولتی و محدودیت‌های  بروکراتیک در زمینه‌های مختلف آیا مدلی را می‌توانید ارایه کنید که هم پاسخگوی محدودیت‌های دولتی باشد و هم قادر باشد ضمن رقابت با بخش خصوصی، سهم بازار کفش ملی را در کشور افزایش دهد؟

بی شک محدودیت‌های ناشی از دولتی بودن را نمی‌توان در کند شدن فرآیند و کاهش انعطاف پذیری بی‌تاثیر دانست ولی واقعیت این است که به اصطلاح دولتی بودن، در کنار همه معایبش فرصت‌های ویژه‌ای نیز در اختیار مجموعه کفش ملی قرار می‌دهد. از جمله این فرصت‌ها، اعتبار بالاست. ممکن است تامین‌کنندگان در مقاطعی، نگران تعویق دریافت مطالبات خود از شرکت بوده‌اند ولی هرگز نگرانی در زمینه عدم وصول مطالبات وجود نداشته و ندارد. یا از منظر فروش، شرکت به واسطه همین دولتی بودن به حجم قابل توجهی از فروش‌های سازمانی دسترسی دارد. این ظرفیت به علاوه گستردگی شبکه توزیع و فروش، می‌تواند کفش ملی را به عنوان عامل توزیع بن‌ها و سهمیه‌های دولتی معرفی کند. این‌ها تنها بخشی از فرصت‌هایی است که ساختار مالکیت کفش ملی در اختیار این مجموعه قرار می‌دهد. طبعا چنانچه گروه صنعتی ملی با مجموعه‌های بالاسری خود همدل و هم راستا حرکت کند این فرصت را خواهد داشت تا با استفاده از مزیت‌های اشاره شده بر معایبی که برشمردید فائق آید.


آینده خرده فروشی در کشور با توجه به افزایش سهم خریدهای آنلاین و خرید در شبکه‌های فروشگاهی بزرگ و زنجیره‌ای مانند هایپرمارکت ها و مال‌ها را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ آیا کفش ملی و فروشگاه‌های آن در آینده نزدیک و یا در ده سال آینده با این روش می‌توانند ادامه حیات دهند؟ یا این که باید به دنبال فضاهای بزرگتری برای فروش کفش باشید؟

اصلاح در ساختار شبکه فروش داخل کشور یکی از اولویت‌های این مجموعه است. کفش ملی بر آن است تا در مکان‌یابی مراکز فروش خود بازنگری کند و بی شک حضور در مال‌های بزرگ، دپارتمان استورها نیز به عنوان یکی از گزینه‌های توسعه‌ای در دست بررسی است.
از طرفی شبکه فروش کفش ملی به نوعی یک شبکه فروشگاه زنجیره‌ای تخصصی در سطح کشور است که ‌می‌توان با توسعه‌ ظرفیتی و کیفی از تغییرات در ساختار بازار عقب نماند.
البته لازم است به این نکته مهم هم اشاره کنم که ظرفیت کفش ملی محدود به فروش در داخل کشور نیست و بی شک باید به دنبال فضای بزرگ‌تری در بازارهای بین المللی بود.


از دهه فجر تا 15 فروردین شاهد اجرای سیاست تخفیف ویژه در فروشگاه‌‌های کفش ملی بودیم. فارغ از تاثیر این سیاست در سود و زیان انباشته کفش ملی، تجربه افزایش فروش زوجی اتفاق مبارکی بود که نشان از استقبال مردم به خصوص جوانان و زنان نسل سوم و چهارم از محصولات کفش ملی را دارد. از نظر کارشناسی این افزایش زوجی حامل یک پیام معنادار مصرف کننده ایرانی به کفش ملی بود که اگر قیمت ها نزدیک به قدرت خرید آنها باشد از خرید در فروشگاه‌های کفش ملی استقبال می کنند. برای حفظ این مهم، چه برنامه ای در زنجیره تامین کفش ملی دارید؟ و در این خصوص توصیه شما به تولیدکنندگان طرف قرارداد چیست؟
همان طور که پیش از این نیز متذکر شدم در صورتی که نگاه تولید‌کننده مبتنی بر فروش کالای خود به بالاترین قیمت ممکن به کفش ملی نباشد خواه ناخواه به ما این فرصت را خواهد داد که مشتریان بیشتری را به فروشگاه جذب نماییم و فروش را بالاتر ببریم. قطعا در شیوه جدید انعقاد قراردادها، چنانچه محصولی که توسط تولید کننده ای عرضه می شود قابل رقابت‌تر باشد از مزیت‌های قراردادی بیشتری نیز برخوردار خواهد شد و تولیدکننده یاد شده علاوه بر منافع بلندمدت می تواند در کوتاه مدت هم از عرضه کالای خود با شرایط رقابتی منتفع شود.
اما در داخل مرزهای شرکت ما به جد برآنیم تا با افزایش بهره‌وری و بهبود زیرساخت‌ها هزینه‌های سربار را کاهش دهیم تا در عین حالی که محصول با قیمت رقابتی به بازار عرضه می‌کنیم بتوانیم سودآوری شرکت را نیز حداکثر کنیم.


با توجه به پایین بودن سرانه فروش در فروشگاه های با متراژ زیر 100 متر که در عمل بالارفتن هزینه سربار در این فروشگاه‌ها، افزایش قیمت فروش، طولانی تر شدن دوره بازگشت سرمایه و موجودی بیش از شش ماه برای تامین کننده می شود و نیز سبب افزایش هزینه تامین مالی می‌گردد، در عین حال افزایش تعداد فروشگاه های بزرگ در سطح کشور که هم باعث بالا بودن سرانه فروش و هم پایین بودن سربار فروش و در نتیجه رقابتی شدن قیمت ها خواهد شد، ادامه فعالیت‌های شبکه‌های تخصصی مانند کفش ملی در آینده را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
بی شک نیاز است که شبکه فروشگاهی کفش ملی به روز شود و این به روز شدن در بر دارنده وجوه مختلفی است که برخی از آن ها عبارتند از تغییر ابعاد و مکان برخی از فروشگاه ها، توسعه تعداد فروشگاه ها، حضور در جایگاه هایی نظیر فروشگاه های دپارتمانی، مگامال‌ها، فروشگاه‌های زنجیره‌ای و مانند آن و در نهایت تغییر در ظاهر فروشگاه‌ها و به روزسازی و زیباسازی آنها.
بدیهی است که با توجه به اهمیت این پروژه و وجود متغیرهای مختلفی که در هر مورد باید مد نظر قرار گیرد لازم است تا هرگونه اقدامی با مطالعه دقیق صورت گیرد. کلیه موارد اشاره شده هم اکنون در دستور کار تیم تخصصی ما قرار دارد و به زودی اقدامات عملی برای حصول به اهداف مذکور نیز انجام خواهد شد.


مدیریت وقت گروه صنعتی ملی،  بودجه سال 1395 را حدود 200 میلیارد تومان و سود شرکت را 20 میلیارد تومان به بورس اعلام نموده بود. این در حالی است که ایشان در مهرماه سال گذشته طی نامه‌ای به بورس آن رقم را تعدیل نمود. با توجه به مجموعه اتفاقاتی که در این مدت در گروه صنعتی ملی رخ داد چه عددی را برای بودجه سال 96 منطقی می‌دانید که هم محقق گردد و هم  سهامدار عمده انگیزه لازم برای حفظ این سرمایه را داشته باشد؟
بنده یقین دارم که بودجه 200 میلیارد تومانی و سود 20 میلیارد تومانی هیچ کدام دور از دسترس نیست و شرکت کفش ملی می تواند با اعمال برخی از تغییرات ساختاری و با حمایت کلیه ذینفعان به راحتی به آن دست یابد. ولی مساله این است که حصول به چنین ارقامی نیازمند برخی از پیش نیازهاست که باید توسط شرکت کفش ملی مهیا شوند. هر آنچه ما در زمینه اصلاح ساختار و بهبود بهره‌وری سیستم در دستور کار داریم تک تک پیش نیاز حصول به اهداف بالاتری از فروش و سودآوری است ولی در این میان نمی‌توان نقش عوامل بیرونی نظیر متغیرهای اقتصادی را نادیده گرفت. به طور مثال در سال جاری کشور درگیر انتخابات خواهد بود و تجربه نشان می دهد که برگزاری انتخابات تاثیرات شایان توجهی را در وضعیت و روند اقتصادی و عملکرد شرکت‌های دولتی خواهد داشت.
 با در نظر گرفتن جمیع شرایط ما نه تنها خود را موظف به رسیدن به اهداف اعلام شده به بورس می دانیم، بلکه در تلاش هستیم تا به جایگاه بهتری نیز در مقایسه با اعداد اعلام شده دست یابیم. گرچه به نظر نمی رسد کفش ملی بتواند امسال به فروش 200 میلیاردی دست یابد ولی پیش‌بینی می‌شود روند رشد فروش در سال جاری چشمگیر و در سابقه شرکت در سال‌های اخیر بی‌سابقه باشد.


نظرات

شما می توانید اولین کسی باشید که نظر خود را درباره این مطلب مطرح می کنید
آینده گروه صنعتی ملی در گفتگو با علی شالباف
اطلاعاتی که تکمیل کردن آنها ضروری است با علامت * مشخص شده اند.
نام *:
ایمیل *:
وب سایت:
کشور: USA (آی پی شما: 54.166.233.99)
نظرات: *
( ماکزیموم 500 کاراکتر )
توپرکجخط زیرینشکلک ها
کد امنیتی  * 
عبارت نمایش داده شده در کادر ذیل را در قسمت بالا وارد کنید.
کد امنیتی

در صورت نیاز به هرگونه مشاوره با همکاران ما تماس بگیرید

تلفن: +9821-46079057 , 46079162 , 46079064

نشانی: تهران،کیلومتر 18 اتوبان فتح(جاده قدیم کرج)-صندوق پستی :1544-13185

صدای مشتری: +9821-66690011