Articles

صافی کف پا عارضه ای بدون درمان اما قابل اصلاح!به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل گروه صنعتی ملی، مدیر گروه پا پزشکی کلینیک دیابت پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: بخش عمده‌ای از اختلالات پا ضربدری‌، پا پرانتزی، چرخش‌های لگن و گودی‌های ستون فقرات از صافی کف پا شروع می‌شود.

صافی کف پا عارضه ای است که افراد بسیاری در بدو تولد به آن مبتلا هستند. اگر والدین از همان ابتدا به نحوه راه رفتن و ایستادن کودک توجه داشته باشند و بررسی هر گونه وضعیت مشکوک را به موقع به پزشک ارجاع دهند، کودک را از بسیاری از مشکلات جسمانی در آینده حفظ خواهند کرد.

مادرزادی و اکتسابی مهمترین علت بروز عارضه صافی کف پا است؛ ممکن است این عارضه از والدین به کودک ارث برسد، اما تعداد کمی از کودکان با آن متولد می شوند. نوع مادرزادی این عارضه به نسل بعد نیز منتقل می‌شود. این نوع صافی کف پا را ثابت می‌گویند و درمان آن هم مشکل‌تر است.

نوع اکتسابی صافی کف پا با مرور زمان، و نه در هنگام تولد، ایجاد می‌شود و به عوامل مختلفی چون نوع کفش کودک، وضعیت نشستن و خوابیدن او، جبران ناهنجاری‌های موجود در ساق و بالاتر، و گاهی پارگی لیگامان‌ها و تاندون‌های پا بستگی دارد.

اگر کودک هنگام راه رفتن پاهایش را با فاصله از هم قرار دهد، مشکل پا پرانتزی دارد و اگر زانوها در هنگام راه رفتن به هم بچسبند، مشکل پا ضربدری وجود دارد که در پیدایش آن عامل ژنتیک یا نرمی استخوان نقش دارند.

دکتر رضا قلم قاش مدیر گروه پا پزشکی کلینیک دیابت با اشاره به این که صافی پا توسط کفی، کفش مناسب و ورزش درمانی اصلاح می‌شود افزود: با این گونه اقدامات، افراد دارای صافی کف پا به پا ضربدری و پا پرانتزی دچار نمی‌شود.

وی با اشاره به این که صافی پا قابل درمان نیست و می‌توان آن را اصلاح کرد، گفت: اگر افراد دارای صافی پا در هر یک از دوره‌های زندگی خود، یکبار مورد معاینه دقیق قرار گیرند، این اختلالات اصلاح می‌شد.

قلم قاش، زمان تشخیص این اختلال را از چهار سالگی اعلام کرد و گفت: صافی کف پا به 2 نوع ثابت و انعطاف پذیر تقسیم می‌شود که عمدتا نوع انعصاف پذیر آن  شایع تر است.

از هر 4 نفر سه نفر اختلال عضلانی اسکلتی پا دارند


وی با اشاره به این که از هر 4 نفر سه نفر اختلال عضلانی اسکلتی پا دارند، اظهار کرد: این روند تقریبا در ایران هم وجود دارد، اما کمتر به این اختلال شایع، توجه می‌شود.

قلم قاش ادامه داد: پاها وقتی دچار اختلالات عضلانی اسکلتی می‌شوند، از لحاظ ساختار درست عمل نمی‌کنند و این اختلال به زانوها، لگن و ستون فقرات هم منتقل می‌شود.

وی با اشاره به این که مشکلات پا را باید جدی گرفت، گفت: در صورت داشتن اختلال پا، میزان فعالیت‌های افراد کم می‌شود. اختلال پا حتی تا 20 درصد بر میزان عملکرد فرد تاثیر می‌گذارد.

مدیر گروه پا پزشکی کلینیک دیابت پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران مشکل پا را به اختلال، بیماری‌ها و ناهنجاری‌ها، شکستگی‌ها و دررفتگی‌ها تقسیم کرد و گفت: 86 درصد کودکان زیر 12 سال دچار نوعی از اختلال اسکلتی و عضلانی هستند که نشان می‌دهد که این بیماری، خیلی شایع است.


قلم قاش با اشاره به این که صنعت کفش ایران باید اهتمام بیشتری به تولید کفش‌های طبی ارزان قیمت داشته باشد، گفت: کفش طبی می‌تواند از آسیب رسیدن به پاها جلوگیری کند و از مشکلات آنان بکاهد.

کفش ملی برای اجرای مسوولیت اجتماعی خود در اصلاح ساختار پای مردم عزیزمان با همکاری دانشگاه علوم پزشکی ایران عهده دار اجرای طرح کفش سلامت شده است و افرادی که از مشکلاتی نظیر صافی کف پا، سالمندی پا و مشکل پای دیابتی دارند می توانند راه حل آن را از کفش سلامت ملی بخواهند.

*برگرفته از ایرنا

Latest Headlines
Most Visited

Comments

You can be the first one who place comment on this page.
صافی کف پا عارضه ای بدون درمان اما قابل اصلاح!
* Information Required
* Name:
* E-mail:
Website
Country: USA (Your IP: 54.224.255.17)
* Comments :
(maximum 500 characters)
BoldItalicUnderlineEmoticon Smilies
Security Code  * 
Please enter the text shown in the image.
Security Code

إذا كنت بحاجة إلى أي نصيحة أو أسئلة، يرجى الاتصال زملائنا

اتصل بنا +9821-46079057 , 46079162 , 46079064