Articles

چه کفشی مناسب دویدن است؟


 

 

 پوشیدن کفش مناسب دویدن  تا حدود زیادی عارضه  Shin splint را کاهش می دهد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل گروه صنعتی ملی، عارضه‌ای به نام Shin splint که درد قدام ساق پا را به دنبال دارد، در میان ورزشکاران به ویژه دوومیدانی کاران آسیب شایعی است ،علامت بارز این بیماری، درد در قسمت جلویی و داخلی ساق پاست و بعد از فعالیت‌های شدید بدنی و ورزش زیاد به وجود می‌آید. به دنبال فعالیت بدنی زیاد تاندون، عضله و پریوست (پرده نازکی که روی استخوان‌ها وجود دارد) ملتهب می‌شود و این التهاب موجب درد می‌شود.

بر اثر این عارضه به علت التهاب جدار استخوان درشت نی، به هنگام فعالیت ورزشی دردی در جلو و داخل ساق پا و در مسیر این استخوان احساس می‌شود.

دویدن‌های سریع و طولانی مدت به ویژه روی سطوح شیب‌دار و سخت، همراه با عدم آمادگی بدنی، خستگی ، ضعف یا کوتاهی عضلانی از جمله عواملی هستند که احتمال بروز چنین آسیبی را افزایش می‌دهند.

 پوشیدن کفش‌هایی با قوس کف پایی مسطح و با اندازه نامناسب پاشنه، به دلیل عدم جذب کافی فشارهای وارده به هنگام برخورد پا با زمین می‌تواند باعث ایجاد عارضه Shin splint شود.

برای کاهش عوارض و درد ناشی از دویدن، کفشی که می پوشیم باید سبک وزن، با دوام و با انعطاف پذیری لازم باشد؛ طوری که انگشتان پا در حین دویدن به راحتی خم شوند و نیازی به فعالیت و کار بیش از حد عضلات ساق پا نباشد.

بخش محافظ پاشنه باید به اندازه‌ای سفت باشد که به پایداری پا کمک کند. همچنین نرمی لایه داخلی کفش نیز باید در حدی باشد که از اصطکاک بیش از حد پا جلوگیری کند.


یک جفت کفش نباید هیچ‌‏گاه برای تمام عمر استفاده شود.مثلاً کفش‌‏های مخصوص دویدن باید معمولا پس از طی ۳۰۰ تا ۴۰۰ مایل و یا پس از ۳ تا ۶ ماه استفاده‌‏ی منظم، تعویض شوند. این بدان معنی است که گران‌‏ترین و مدرن‌‏ترین کفش هم برای شما نباید به مدت طولانی مورد استفاده قرار گیرد.
پا باید در کفش به اندازه‌‏ی کافی احساس راحتی داشته باشد و پاشنه‌‏ی آن نرم و راحت باشد، توجه داشته باشید که ممکن است پای شما در حین انجام یک فعالیت ورزشی تا نیم سایز افزایش ناشی از انبساط داشته باشد.
در هنگام خرید کفش، از جوراب مخصوص تمرینات ورزشی استفاده کنید.

توجه داشته باشید که اگر زانودرد مزمن یا درد در ناحیه‌‏ی مفاصل دارید، از کفی‌‏های مخصوص استفاده کنید. این کفی‌‏ها می‌‏تواند به شما کمک کند تا مفاصل پاها و لگن و غیره در موقعیت مناسبی قرار گیرد و میزان فشار بر مفاصل کاهش یابد.

همچنین افرادی که دچار صافی کف پا هستند هم  باید علاوه بر کفش ورزشی استاندارد از کفی‌های طبی مناسب هم استفاده کنند.

 به یاد داشته باشید برای پیشگیری از بروز عارضه Shin splint قبل از شروع دویدن باید تمرینات کششی عضلات ساق پا انجام شود و ورزشکار باید از دویدن‌های طولانی مدت و بیش از چهار روز در هفته‌ اجتناب کند.

شما می‌‏توانید برای تهیه‌‏ی کفش های مناسب دویدن و همچنین کفی های طبی مورد نظرتان به فروشگاه های کفش ملی در سراسر کشور مراجعه کنید.

Latest Headlines
Most Visited

Comments

You can be the first one who place comment on this page.
چه کفشی مناسب دویدن است؟
* Information Required
* Name:
* E-mail:
Website
Country: USA (Your IP: 54.166.141.12)
* Comments :
(maximum 500 characters)
BoldItalicUnderlineEmoticon Smilies
Security Code  * 
Please enter the text shown in the image.
Security Code

إذا كنت بحاجة إلى أي نصيحة أو أسئلة، يرجى الاتصال زملائنا

اتصل بنا +9821-46079057 , 46079162 , 46079064