News

رییس فدراسیون ورزشهای پهلوانی و زورخانه ای:

کفش ملی همیشه در ذهن ما با دوام ترین بوده است


 در تاریخ و فرهنگ ایران زمین، پهلوان و پهلوانی یک رسم و سنت و فرهنگ قابل افتخار بوده است. نام هر یک از پهلوانان این دیار بر تارک تاریخ می¬‌درخشد و وجودشان را هاله‌¬ای از ویژگی‌¬های برجسته اخلاقی مانند شرافت، پای‌بندی به اصول، مردانگی، وفای به عهد و پیمان تا سر حد جان، خردورزی، مظلومیت، حسابگری و زیرکی، نجابت و بزرگ منشی، در بر گرفته است¬.

به بهانه 17 شوال (21 تیر)، روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای به سراغ مجتبی جوهری، رییس فدراسیون ورزشهای پهلوانی و زورخانه ای رفتیم تا از زبان وی تاکیدی دوباره داشته باشیم بر لزوم حفظ هر آنچه میراث فکری، فرهنگی و تاریخی ما ایرانیان شده است.

مجتبی جوهری، رییس فدراسیون ورزشهای پهلوانی و زورخانه ای در گفتگو با روابط عمومی و امور بین الملل گروه صنعتی ملی، درباره علت بقای چنین ورزشهایی گفت: ورزشهای زورخانه ای و پهلوانی با تاریخ و فرهنگ ما عجین شده اند و ریشه در آیین و سنن ما دارند، هرجا خاطره ای از خدمت به خلق و دستگیری نیازمندان و مبارزه با دشمنان هست، به نام پهلوانان این خاک می رسیم.

علی رغم وجود ورزشهای وارداتی، ورزش پهلوانی همچنان در میان ایرانیان احترام ویژه ای دارد

جوهری با اشاره به زرق و برق ورزشهای نوین گفت: هرچند امروز ورزشهای وارداتی زیادی در کشور وجود دارند که از رنگ و لعاب و جذابیت هم برخوردار هستند اما ورزش زورخانه ای ریشه در این فرهنگ دارد و هنر، سلامت و صلابت را به هم آمیخته است و از زنگ زورخانه تا هر حرکتی در این ورزش یادآور اسطوره و سمبل سنتی است، به همین دلیل با وجود تمام محرومیت ها و مهجوریت ها در میان ایرانیان از احترام ویژه ای برخوردار بوده و حتی مقدس است.

از جهات زیادی ورزش زورخانه ای و کفش ملی شباهت فراوانی به هم دارند

 وی در ادامه گفت: بر اساس آنچه گفتم شاید بتوان وجوه اشتراک زیادی میان کفش ملی و ورزشهای پهلوانی یافت، از جمله آنکه این روزها ما برای احیای ورزشهای پهلوانی به سراغ دانش آموزان رفته ایم تا مخاطب اصلی خود را از میان این قشر انتخاب کنیم و همین امروز برگزارکننده مسابقات دانش آموزی ورزشهای زورخانه ای در شهرستان بیرجند با حضور نوجوانان 16 استان هستیم. شاید نیاز است که در کفش ملی هم این اتفاق بیافتد.

کفش ملی و ورزشهای زورخانه ای نیازمند مدرن شدن در عین حفظ اصول هستند

رییس فدراسیون ورزشهای پهلوانی و زورخانه ای با یبان اینکه رمز بقا در هر هنر و پیشه ای این است که به تغییرات جهان بی تفاوت نباشیم گفت: ورزشهای زورخانه ای و کفش ملی هر دو به این نیاز دارند که در عین به روز شدن اصول خود را حفظ کنند.

بعید می دانم حتی یک ایرانی خاطره ای از کفش ملی نداشته باشد

وی با بیان اینکه همه ما مصرف کننده کفش ملی بوده ایم گفت: امیدوارم کفش ملی و در کل تولیدات داخلی و هر چیزی که برای مردم ما ارزش نوستالژیک دارد بتواند به توسعه برسد و به روزگار اوج خود بازگردد چرا که بعید می دانم حتی یک ایرانی باشد که در ذهنش خاطره ای از این برند نقش نبسته باشد.

رییس فدراسیون ورزشهای پهلوانی و زورخانه ای یادآور شد: کفش ملی در ذهن ما بادوام ترین کفش ها بوده که همیشه استانداردهای خاصی را رعایت کرده است.

جوهری گفت: امروز دیگر وقت جاماندن و درجا زدن نیست و این موضوع تنها در ورزش زورخانه ای  مصداق ندارد، باید جوانها را آورد و از استعداد آنها استفاده کرد.

در کودکی باید در سریع ترین زمان ممکن کفش ملی را می خریدیم!

جوهری در بیان خاطره ای از کفش ملی اظهار داشت: هر سال موقع عید و مدرسه بزرگترهای خانواده، ما را به فروشگاههای کفش ملی می بردند و از ما می خواستند که همین جا یک کفش انتخاب کنیم، ما هم باید در سریع ترین زمان ممکن کفش را انتخاب می کردیم چون اگر معطل می کردیم  و می خواستیم دوری در فروشگاه بزنیم، ممکن بود ما را به وقت مناسب تری برای خرید حواله دهند و می ترسیدیم که این وقت مناسب دیگر هیچ وقت به دست نیاید و کفش ملی نصیب ما نشود.

رییس فدراسیون ورزشهای پهلوانی و زورخانه ای با بیان اینکه همه ما هدف مشترکی داریم و آن حفظ فرهنگ، سنت ها و ارزشهای ایرانی است، گفت: برای تمام صنعت کشور به ویژه آنهایی که به نوعی با فرهنگ ما عجین شده اند آرزوی توفیق و اعتلا دارم.

Latest Headlines

Comments

You can be the first one who place comment on this page.
کفش ملی همیشه در ذهن ما با دوام ترین بوده است
* Information Required
* Name:
* E-mail:
Website
Country: USA (Your IP: 54.80.7.173)
* Comments :
(maximum 500 characters)
BoldItalicUnderlineEmoticon Smilies
Security Code  * 
Please enter the text shown in the image.
Security Code

إذا كنت بحاجة إلى أي نصيحة أو أسئلة، يرجى الاتصال زملائنا

اتصل بنا +9821-46079057 , 46079162 , 46079064