News

کفش ملی در مسیر اوج


 


گروه صنعتی ملی و پرچم آن،"کفش ملی" با مدیرعامل جوان و اما با دانش و تجربه خود، روزهای خوبی را سپری می‏کند.
علی شالباف تربیت یافته مکتب صنعت بسیار مهم و تأثیرگذار کفش است و میراث‏ دار این صنعت از خاندانی اصیل و صاحب سبک در صنعت کفش و مد کشور. او امروز عزم خود را جزم کرده است تا بر مسند مدیریت و به تعبیر خود"خدمت‏گزاری" گروه صنعتی ملی،"پیش آهنگ تولید ملی"را به روزگار اوج خود نزدیک کند.  با آرزوی موفقیت برای ایشان و همکارانشان گفتگوی مجله «کفشگران» را با این مدیر ملی می‏ خوانیم.


کفشگران: لطفاٌ پس از معرفی خود، درباره گروه صنعتی ملی توضیحاتی بفرمایید؟
شرکت کفش ملی کنونی در سال 1330 هجری شمسی بر اساس اندیشه ‏های نیک و خیرخواهانه در دو باب مغازه در خیابان خیام، جنب بازار بزرگ تهران فعالیت خود را در زمینه فروش کفش آغاز کرد. در همان سال شرکتی با نام (شرکت تجاری استاندارد) در محل فوق به ثبت رسید که با قرار دادن یک دستگاه ماشین گالش زنی، شالوده تولید کفش ماشینی در خاورمیانه ریخته شد و تا سال 1339 دامنه فعالیت تولید کفش در انواع مختلف با الحاق مکان‏ هایی در جوار مغازه‏ های یاد شده گسترش یافت و محصولات خود را با نام "کفش ملی" به بازار عرضه نمود. طی دهه 1340 و تا اوایل 1350 شرکت‏های متعددی در زمینه‏ های تخصصی وابسته به تولید چرم و کفش و سایر اقلام مرتبط، همچنین توزیع و فروش محصولات، یکی پس از دیگری متولد و آغاز به کار کردند و خانواده بزرگی به نام"گروه صنعتی ملی" را  ایجاد نمودند. ترقی"گروه صنعتی ملی" به حدی بود که در مدت کوتاهی به بزرگترین تولیدکننده کفش ماشینی در خاورمیانه مبدل شد و محصولات آن، نه تنها در بازارهای ایران بلکه به اقصی نقاط جهان صادر گردید. طی سال‏ های دهه 1360 بر اثر بروز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران و تحریم اقتصادی، گروه صنعتی ملی تا حدود بسیاری از رشد و بالندگی باز ایستاد و در گردونه رقابت نتوانست جایگاه همیشگی خود را حفظ نماید. اما اینک با بکارگیری ابزارهای مدیریت نوین و تلاش در راستای احیای توانمندسازی، گروه صنعتی ملی با طرح چشم‏ اندازی جدید و اتخاذ استراتژی دستیابی به مزیت‏ های رقابتی بازارهای جهانی، روش تولید غیرمتمرکز را برگزیده است.

کفشگران: "نشان" کفش ملی بیش از پنج دهه در ذهن سه نسل از مردم ایران ماندگار شده، چه عملکردی موجب پایداری و پیشرفت این نشان بوده است؟
گروه صنعتی ملی به عنوان پیش‏ آهنگ تولید داخلی و پرچم این گروه یعنی "کفش ملی"، خاطره انگیزترین نماد خودکفایی ایرانیان، در عرصه ملی و بین‏ المللی همواره افتخارآمیز و قرین تحسین و آفرین بوده است. این نماد ملی در ابعاد مختلف فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و... انجام وظیفه کرده و در شکوفاسازی درخت صنعت و فرهنگ در پنجاه سال اخیر، نقش بسزایی داشته و این موضوعات موجب ارتباط عمیق و پایدار با مردم میهن عزیزمان گردیده است.

 کفشگران: صنعت کفش و چرم در کشور و به ویژه در اقتصاد ملی  از چه جایگاهی برخوردار است؟
صنعت چرم در ایران، قدمتی تاریخی و فرهنگی دارد ولی امروز شاهد آن هستیم که این صنعت در اقتصاد ملی سهم اندکی را به خود اختصاص داده و جای پیشرفت بسیاری برای آن وجود دارد. اهتمام به صنعت کفش و پایپوش و تولیدات جانبی مثل کیف، کمربند، گردن آویز، دستبند، تزیینات شخصی و ده‏ ها تولید تزیینی دیگر که در بازار مد و زیبایی دارای مخاطب ملی و بین‏ المللی است، می‏ تواند به بازگشت سهم صنعت چرم و کفش و لوازم جانبی در اقتصاد ملی بیانجامد.

کفشگران: در حال حاضر وضعیت تولید در گروه صنعتی ملی به چه صورت است؟ آیا بازارهای صادراتی هم دارید؟
همان گونه که در ابتدا اشاره شد از دهه هشتاد، سیاست تولید غیرمتمرکز در دستورکار گروه صنعتی ملی قرار گرفته و این گروه با حمایت از تولیدکنندگان شایسته داخلی و بهره‏ گیری صحیح و علمی از "نشان ملی" سعی نموده است نقش فعال و بسزایی در صنعت کفش ایفا نماید و با وجود سرمایه انسانی غنی این گروه، حرکت در جهت رشد و بهره‏ وری و تولید و عرضه کالای مرغوب در صنعت پوشاک (کفش و لباس) در دسترس است و در این راستا همت و تلاش مضاعف، حفظ و ارتقای کیفی منابع انسانی، شناخت و تقویت نقاط قوت، بهره‏ مندی از ایده‏ های جهانی و ملی مرتبط و از همه مهم‏تر ذائقه و سلیقه و نظرات مردم شریف و بزرگوار میهن اسلامی که بزرگ‏ترین سرمایه و حامی اصلی گروه صنعتی ملی و کفش ملی هستند، هموارگر راه پرفراز و نشیب ما خواهد بود که با تحقق موارد فوق زمینه برای ورود به بازارهای منطقه‏ ای فراهم خواهد گردید.

کفشگران: دولت چه حمایت‏ هایی از فعالان صنف کفش در "نشان"سازی و کسب بازارهای صادراتی می تواند داشته باشد؟
تاکید مقام معظم رهبری بر تولید داخلی و برنامه‏ های دولت تدبیر و امید برای رونق فضای کسب و کار نویدبخش آینده روشن برای صنایع می‏ باشد که تسریع و تسهیل در اجرای برنامه‏ های یاد شده می‏ تواند موجب پیشرفت‏ های صنعتی در حوزه‏ های مختلف از جمله صنعت کفش شود.

کفشگران: یکی از مسائل مهم در بازار صنعت کفش، فرهنگ‏ سازی استفاده از محصول با کیفیت داخلی است لطفا نظرتان را در این  مورد بفرمایید؟
اساس جمهوری اسلامی بر استقلال و آزادی است. یکی از راه‏ های اصلی رسیدن به استقلال، بی نیازکردن تقاضای عمومی از کالای خارجی است، آن هم کالایی که در داخل تولید می‏ شود. اینجاست که صنعت ما می‏ تواند با ارتقاء کیفیت و استانداردسازی، ذائقه هم‏وطنان را به محصولات داخلی متمایل کند. پس رکن اصلی فرهنگ‏ سازی جهت گرایش عمومی به تولید ملی، کیفیت بخشی است. صنعت کفش هم از این قاعده مستثنا نیست. گروه صنعتی ملی و کفش ملی در دوره مدیریت جدید، در تدارک احیای پیش‏ آهنگی تولید ملی و تجدید خاطرات خوب مردم ایران و حتی بازارهای هدف جهانی است.

کفشگران: آیا ورود کالاهای خارجی به کشور ساختار تولید داخلی را با چالش رو به رو کرده است؟
همان گونه که در پرسش پیشین گفتم، ارتقاء کیفیت و استانداردسازی و احترام به هزینه، وقت، سلیقه و سلامت مردم، بهترین تبلیغ کالا است. پس وظیفه داریم با درست کارکردن و تقدیم کالای خوب با قیمت مناسب و پرهیز از سودجویی، اعتماد مردم را به تولید داخل بازیابی کنیم. در این صورت دلیلی برای هراس از ورود کالای خارجی نیست و در غیر این صورت، همواره در همه  شؤون اقتصادی دچار چالش خواهیم بود.

کفشگران: چشم ‏انداز صنعت کفش در سال 96 را چگونه می‏بینید؟
گروه صنعتی ملی به عنوان پیش ‏آهنگ تولید ملی، در دوره مدیریت جدید، برنامه راهبردی همه جانبه‏ ای را طراحی، تدوین کرده و در دست اجرا دارد. این برنامه به یاری خداوند در مجموعه صنعت کفش و پوشاک، تأثیر چشمگیری خواهد داشت. بنابراین سال آینده را باید سال بازآفرینی نشان ملی و جهش صنعت کفش بدانیم.

 

 

منبع: نشریه تخصصی کفشگران- نوروز 1396

Latest Headlines

Comments

You can be the first one who place comment on this page.
کفش ملی در مسیر اوج
* Information Required
* Name:
* E-mail:
Website
Country: USA (Your IP: 54.80.7.173)
* Comments :
(maximum 500 characters)
BoldItalicUnderlineEmoticon Smilies
Security Code  * 
Please enter the text shown in the image.
Security Code

إذا كنت بحاجة إلى أي نصيحة أو أسئلة، يرجى الاتصال زملائنا

اتصل بنا +9821-46079057 , 46079162 , 46079064