News

مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیأت مدیره گروه صنعتی ملی: ضرورت تاسیس دفتر «صنعت مد، کیف و کفش»


جناب آقای دکتر بهروز ریاحی مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیأت مدیره گروه صنعتی ملّی در ارتباط با نمایشگاه بین المللی کفش، کیف، چرم و صنایع وابسته نظرات مهمی را ایراد کرده اند که پایگاه اطلاع رسانی "جامعه صنعت کفش ایران" آن را منعکس کرده و پایگاه اطلاع رسانی گروه صنعتی ملّی به بازنشر سرفصل های آن می پردازد:
 نمایشگاه کفش به همت مدیران این صنعت و نیز تولیدکنندگان برگزار شد و حضور فعالان این صنعت در چنین نمایشگاهی نشان‎دهنده جایگاه ویژگی این صنعت در عرصه تولید کشور است.

*  بر اساس آمارهایی که در وزارت صنعت، معدن و تجارت وجود دارد در حال حاضر بالای بیست و دو میلیارد جفت کفش در جهان تولید می‎شود که کشور چین به طور تقریبی با هفده میلیارد، هفتاد درصد تولید کفش دنیا را در دست دارد. و اگر درآمد کفش در جهان صد و بیست میلیارد دلار برآورد شود در حدود شصت و پنج تا هفتاد میلیارد به این کشور بزرگ اختصاص دارد و ایران با حدود بیست میلیون جفت و صد و بیست میلیون دلار صادرات جایگاه خیلی مطلوبی در جهان نخواهد داشت.

*  در حال حاضر برای ایجاد اشتغال در صنایع مختلف کشور، هزینه‎ای بالغ بر دویست و سی میلیون تومان نیاز بوده که سرانه متوسط اشتغال هر یک از افراد به شمار می‎رود. بدین ترتیب اگر در صنعت خودرو یا صنایع دیگر این هزینه حدود دویست و پنجاه میلیون تومان است در صنایع غذایی و پوشاک و منسوجات حدود صد و هفتاد میلیون تومان می‎شود. و به طور میانگین نیاز است تا برای اشتغال هر فرد دویست و سی میلیون تومان سرمایه‎گذاری انجام شود. اما این رقم در صنعت کفش برای هر نفر بین سی تا سی و پنج میلیون تومان است که به این معنی است اگر بتوانیم در صنعت کفش سرمایه‎گذاری درستی داشته باشیم می‎توان با سرمایه‎گذاری پایین‎تر اشتغال‎زایی بالاتری داشت. چنین امری به بازار هشتاد میلیونی داخلی که نیازی بالغ بر دویست و پنجاه میلیون جفت کفش دارد پاسخ داده می‎شود و هم در بحث صادرات ارزاوری خوبی خواهد داشت. این رقم در حال حاضر خیلی امیدوارکننده نیست و این به معنی ظرفیت پایین نیست بلکه بیان‎گر این است که شاید از این ظرفیت درست استفاده نشده است. به تعبیری امکاناتی که باید در این صنعت پیش‎بینی شود پیش‏بینی نشده است. و همچنین ممکن است وجود برخی قوانین و مقرراتی که این صنعت را با مشکلاتی مواجه کرده است نیاز به بازنگری داشته باشد.

* اگر از حدود هفت تا هشت دهه پیش به این صنعت (کفش‎های دست‎دوز و ماشینی) نگاه شود هرچه جلوتر آمده تنوع محصولات، نوآوری، کیفیت و طرح‎های جدید را به همراه داشته است. و لازم است یادی شود از مرحوم ایروانی به عنوان بنیان‎گذار گروه صنعتی ملّی و کفش ملی که زحمت‎های بسیاری برای این واحد تولیدی کشید. و نیز سایر تولیدکنندگان بزرگ که در طول سالیان طولانی فعالیت داشتند و امروز کشور شاهد موفقیت‎های زیادی است.

*  ضروری است تلاش شود تا در سال‎های آینده جایگاه این صنعت را در کشور ارتقا ببخشیم و برای این مهم چند راهکار می‎توان پیشنهاد داد:

*  نخست، مالیات بر ارزش افزوده را از مواد اولیه کفش برداشته شود زیرا این مالیات از محصول نهایی نیز گرفته می‎شود. برای این مهم باید لایحه و طرحی به مجلس شورای اسلامی از سوی اتاق بازرگانی و اتاق اصناف به نمایندگی از اتحادیه‎ها داده شود تا مالیات بر ارزش افزوده مواد اولیه حذف شود.

*  دوم اینکه توجه تولیدکنندگان مواد اولیه داخلی به کیفیت محصولات خود است. باید در تولیدات خود به استانداردهای تعریف شده جهانی نیز توجه شود. کیفیت باید از طراحی تا محصول نهایی رعایت شود تا بتوانیم بازار فروش جهانی داشته باشیم. و البته برای این مهم باید به بسته‎بندی، تبلیغات، برگزاری نمایشگاه و غیره توجه ویژه شود بنابراین باید به تامین‎کننده، تولیدکننده و فروشنده آموزش داده شود تا نسبت به این مولفه مهم توجه ویژه داشته باشند.
حرف اول و آخر در بازار جهانی کیفیت است بنابراین باید استانداردها از سوی تولیدکنندگان رعایت شود.
همانگونه که برای مواد خوراکی و بهداشتی دپارتمان تاسیس شده است، برای این صنعت نیز باید این اتفاق رخ دهد. مرکزی مانند کلینک پا، زیرا یکی از دلایل کم‎بینایی و نابینایی استفاده نادرست از کفش است در حالی که به آن بسیاری آگاه نیستند.

*  سوم سهم اشتغال‎زایی در صنعت کفش در مقایسه با سایر صنایع مانند صنعت خودرو است. اگر یک نفر در صنعت خودرو باید دویست میلیون تومان بیمه پرداخت کند در صنعت کفش سی میلیون تومان است در نتیجه باید در هزینه بیمه به تولیدکننده کفش کمک شود و هزینه آن پایین بیاید. و این مشارکت نمایندگان مجلس و سایر مدیران دست‎اندرکار را می‎طلبد. شاید در این‎باره لازم باشد تا دفتری به نام دفتر «صنعت مد، کیف و کفش» در وزارتخانه تاسیس شود و کارشناسانی آن را هدایت کنند که خود مسلط به این امر مهم باشند.

*  چهارم باید در تهران شهرک تخصصی کفش ساخته شود همان طور که در محلات شهرکی به نام شهرک تخصصی سنگ ساخته شد که در حدود صد و پنجاه  کارخانه سنگ در آن مستقر شدند و نمایشگاه بین‎المللی برگزار می‎کنند، ضرورت دارد نمایشگاه‎ها را با نگاهی بین‎المللی برپا کرد و در این راستا کفش‎های دست‎دوز خود را به خارجیان معرفی کنیم. اگرچه شاید نتوان در برخی محصولات با آنها رقابت کرد اما می توانیم در بعضی بخش‎ها حرکت‎های رو به جلویی داشته باشیم.
*  پنجم نشان (برند) سازی است. باید برای حضور در بازارهای جهانی نشان‎های معتبر داشته باشیم و محصولات خود را به این شیوه به جهانیان معرفی کنیم همان‎طور که در صنعت فرش و زعفران نیز باید چنین شود.

*  باید با صنعتگران داخلی که با همکاری با تولیدکنندگان خارجی فناوری‎های روز دنیا را در چنین نمایشگاه‎هایی عرضه می‎کنند همکاری و حمایت کرد و در این راستا با آنها در بحث هزینه‎ها همراهی کرد.

 

 

Latest Headlines

Comments

You can be the first one who place comment on this page.
مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیأت مدیره گروه ...
* Information Required
* Name:
* E-mail:
Website
Country: USA (Your IP: 54.224.216.155)
* Comments :
(maximum 500 characters)
BoldItalicUnderlineEmoticon Smilies
Security Code  * 
Please enter the text shown in the image.
Security Code

إذا كنت بحاجة إلى أي نصيحة أو أسئلة، يرجى الاتصال زملائنا

اتصل بنا +9821-46079057 , 46079162 , 46079064